SPORCULAR İÇİN OZON TEDAVİSİ

Sporcuların bu sistemlerin aktivitelerini artırmak için kullanabilecekleri pek çok farmakolojik yöntem bugün değişik nedenlerle doping kapsamına girmektedir.

Uzun dönemde insan vücuduna zararlı olan bu yöntemlerin sportif başarı için kullanılması hem etik hem de sağlık açısından son derece zararlıdır.

Ozon tedavisi halihazırda doping kapsamına girmediği gibi, hiçbir farmakolojik ajan (ilaç, hormon vb.) kullanılmaması, sağlığı genişçe bir pencereden olumlu yönde etkilemesi ve sportif performansı tamamen fizyolojik mekanizmalar üzerinden artırması sporcularımız için umut vericidir.

Sağlıklı sporcularda ozon tedavisi değişik mekanizmalar ile dayanma gücü ve enduransı aşağıdaki mekanizmalarla olumlu yönde etkiler.

En başta gelen etkisi, kırmızı kan hücrelerinin dokuya bıraktığı oksijen miktarını artırmasıdır.güçlendirir. damar oluşumu, kas proteinleri ve enzimlerinin artışını destekler ve yorgunluğu öteler. Bu sayede kaslarda üretilen ve yorgunluğa neden olan laktik asit miktarını anlamlı şekilde düşürür. koruyuculuk sağlar.karbohidratların daha uzun zamanda kullanılmasını sağlar. sportif performansı artırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dokuya bırakılan oksijen miktarının artması, asıl enerji kaynağı olan oksidatif mekanizmaları

Hareket sisteminin (kas-kemik-tendon) mikrodolaşımını artırır. Antrenman periyodunda ortaya çıkan  yeni

Uzun dönemde kemik iliğini uyararak daha çok yeni kırmızı kan hücresi üretimine neden olur.

Sportif faaliyet süresince kaslarda ortaya çıkan yorgunluk ve tükenmişliği öteler.

Sportif faaliyet veya antrenmanlardan sonraki toparlanma (recovery) dönemini kısaltır.

06.02.2013
3815 Kez Okundu
21.09.2017    aktif 5    bugün : 46    toplam : 458648