preloader
Edit

Hakkımızda

Aktif oksijen (Ozon O3) bilinen en etkili mikrop öldürücü ve koku gidericidir. Güneşin ultraviyole ışını ve yıldırım anında ortaya çıkan elektrik arkları ile oluşan ozon, dünyanın etrafında koruyucu kalkan olarak mevcuttur ve canlıları güneşin radyasyon etkisine karşı korur.

İletişim Bilgileri

Rectal Uygulama

  • Home
  • -
  • Blog
  • -
  • Rectal Uygulama
Rectal Uygulama

Rectal Uygulama Nedir? Faydaları Nelerdir?

Rectal uygulama uzun süreden beri tıp alanında tercih edilmektedir. Bu nedenle hastalar, sıklıkla rectal uygulama nedir şeklinde araştırmalar yaparak endişelerini gidermeyi ister. Rectal aplikasyon olarak da bilinen bu müdahale ile ilaçların rektum mukozasından emilmesi amaçlanır. İlaç bileşenleri, bu sayede dolaşıma hedeflenen şekilde katılabilir.

Rectal İlaç Uygulama

Rectal olarak adlandırılan bölge insan vücudunda kalın bağırsakta sigmoid kolon olarak adlandırılan bölümden sonra gelir. Erkekler için rectal bölgesinin ön tarafında mesane ve kadınlarda ise vajinanın arka yüzü ile uterus bulunur. Rectal ilaç uygulama esnasında çoğunlukla laksatif supozituvar tipinde ilaçlar tercih edilir. Bu ilaçlar, rektum bölgesine en hızlı ve kolay şekilde yerleşmek üzere silindir ya da koni biçiminde olur.

Supozituvar ilaçlar normalde oda sıcaklığında katı halde bulunan ancak vücut ısısı ile birlikte çözünen silindirik şekildeki ilaçlara verilen isimdir.

Rectal Uygulama Basamakları

Rectal ilaç uygulama basamakları sanıldığı gibi ağrılı ve zor bir süreç değildir. Fitiller, anal sfinkter kaslarını iyice kasan hastanın içerisine yerleştirilir ve ardından kapanır. Bu sayede fitilin dışarı çıkmasının önüne geçilir. İşlem öncesinde bağırsakların tamamen boş olması gerekmektedir. Rectal uygulama esnasında doktor, hastanın mahremiyetine büyük özen gösterir. Bu amaçla paravan ya da perde kullanılır.

Hasta yemek yemeden 30 dakika önce ya da duruma göre iki öğün arasında uygulanabilir. Uygulama esnasında sims pozisyonuna geçilir ve doktor anal bölgede gerekli değerlendirmeyi yapar. Hasta, bu adımda derin nefes alıp vermeli ve kendisini kasmamalıdır. Ardından doktor, ilaç yerleşimini tamamlar.

Rectal Uygulama Avantajları

Eczacılıkta her ilaç, maksimum faydayı sağlamak üzere farklı yollarla vücuda verilir. Bazı durumlarda ilaç oral yoldan alınırken bazı durumlarda prosesin daha hızlı tamamlanması için damar yolu tercih edilir. Supozituvar ilaçların rectal uygulama esnasında kullanılması, bu tip ilaçların en iyi rectal mukozada çözülmesi ve böylelikle kullanıcıya yararlı olması ile alakalıdır. Bunlara ek olarak ilaçlar, rectal uygulama ile daha yüksek konsantrasyonlara ulaşabilir ve daha az değişikliğe uygulayabilir. Rectal uygulama işlemi ayrıca son derece basittir.